Home > Corporate Information > Board of Directors
Board of Directors
Mr. Yu Haifeng
Founder and Chairman of the Board
Mr. Yu founded Fanhua Puyi in 2010 and has been our Chief Executive Officer from 2010 to September 2019. Now Mr. Yu serves as the chairman of the board. Prior to found our company, Mr. Yu served as general manager at Fanhua Dongguan Jiayu Insurance Agency Co., Ltd. from 2001 to 2007. From May 2007 to January 2010, Mr. Yu served as Chief Operating Officer in CNFINANCE Holdings Limited (CNFH). Mr. Yu received his bachelor’s degree in marketing from Zhengzhou University of Aeronautics in 1996. In July 2016, Mr. Yu was awarded as by “the 2016 China Economic Figure” by the China Economy for the Private Sector Prospective Forum Committee.
Mr. Hu Anlin
Chief Financial Officer, Director and Vice President
Mr. Hu has served as our chief financial officer since July 2018 and our director since August 2018. Prior to joining us, Mr. Hu served as department vice president at Fanhua Inc. (NASDAQ: FANH) from September 2013 to June 2018 and successively served as financial manager, audit manager, department director and financial controller in this company from October 2001 to August 2013. Mr. Hu received his bachelor’s degree in accounting from Zhengzhou University of Aeronautics in July 2001. 
Mr. Hu Yinan
Director
Mr. Hu has been our director since August 2018. Mr. Hu has been the director of Fanhua Inc. (NASDAQ: CISG) since 1998 and has served as the chairman of the board of this company from 1998 to 2017. From 1998 to October 2011, Mr. Hu served as the chief executive officer of Fanhua Inc. From 1993 to 1998, Mr. Hu served as chairman of the board of directors of Guangdong Nanfeng Enterprises Co., Ltd., a company he co-founded that engaged in import and export, manufacturing of wooden doors and construction. From 1991 to 1995, Mr. Hu was an instructor of money and banking at Guangdong Institute for Managers in Finance and Trade. Mr. Hu received a bachelor’s degree and a master’s degree in economics from Southwestern University of Finance and Economics in China.
Mr. Luo Jidong
Independent Director
Mr. Luo served as a member of the Standing Committee of the People’s Political Consultative Conference of Guangdong Province, head of the Ethnic and Religious Affairs Committee of Guangdong Province and head of the Economic Committee of Guangdong Province from February 2013 and retired in February 2017. Mr. Luo served as the president of Guangdong Rural Credit Cooperative Union from August 2005 to May 2013. Mr. Luo served as the head of the Finance Office of the Government of Guangdong Province from January 2004 to July 2005. Mr. Luo served as the president of Guangzhou Branch of China Merchants Bank from December 1998 to December 2003. Mr. Luo served as the vice president of Guangzhou Branch of the People’s Bank of China from November 1996 to December 1998. Mr. Luo joined Guiyang Branch of the People’s Bank of China in January 1985 and served as the vice president of Guiyang Branch of the People’s Bank of China from December 1990 to July 1995, and the president of Guiyang Branch of the People’s Bank of China from July 1995 to November 1996. Mr. Luo worked at Guiyang Central Branch of the People’s Bank of China from June 1970 to December 1984. Mr. Luo graduated from the special training program of finance for cadres in Southwestern University of Finance and Economics in 1984. Mr. Luo obtained a master’s degree in economics from Southwestern University of Finance of Economics in 1996 and a PhD degree in economics from Southwestern University of Finance and Economics in 2010.
Mr. Zhang Jianjun
Independent Director
Mr. Zhang served as the chief economist of Sanpower Group from March 2017 to February 2018. Mr. Zhang served as an economist of China Merchants Capital Investment Co., Ltd from January 2017 to February 2017. Mr. Zhang worked at the People’s Bank of China from June 1995 to December 2016. During October 1996 to September 1997, Mr. Zhang attended training course at the Insurance College of New York and worked at Sumitomo Marine in New York. Mr. Zhang served as the vice president of Economic Department and the deputy director of the Institution of Economics of Hunan University of Finance and Economics from September 1992 to June 1995. Mr. Zhang served as an associate professor in Hunan University of Finance and Economics from July 1990 to September 1992. Mr. Zhang served as a lecturer and associate professor in Central South University of Technology from December 1984 to July 1990. Mr. Zhang received a bachelor’s degree in economics from Central South University of Technology in 1981, a master’s degree in economics from Central South University of Technology in 1985 and a PhD degree in economics from Wuhan University in 1993. Mr. Zhang visited University of Colorado, Boulder as a visiting scholar from November 1993 to April 1994.